”ΧΑΡ,ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ”-Ε,Κ,ΚΑVALA B.C 67-72

14 Νοεμβρίου, 2021

Τρελαίνει κόσμο η Καβάλα,

Στο Μεσολόγγι, όπου η Καβάλα νίκησε τον φιλόδοξο Χαρίλαο Τρικούπη 72-67, με τον Αλέξη Ράπτη (20 πόντοι, 9/9 σουτ, 7 ριμπάουντ) να κάνει την καλύτερη φετινή του εμφάνιση. Ο Φώτης Βασιλόπουλος (19 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Χαρίλαου Τρικούπη, ο οποίος έπαιξε για πρώτη φορά μετά τις 23 Οκτωβρίου λόγω των απανωτών αναβολών λόγω του κορονοϊού. Η… σκουριά των γηπεδούχων φάνηκε (4/24 τρίποντα, 40,7% συνολικά), παρότι η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα οκτώ πόντων (33-25).

Στο 3ο δεκάλεπτο η Καβάλα ισοφάρισε το σκορ πέντε φορές (38-38, 40-40, 46-46, 48-48 και 50-50), πλην ανακτήσει το προβάδισμα στο 33’ (52-53) για πρώτη φορά μετά το 10’ (18-19). Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη “έτρεξε” ένα σερί 0-10 στο πιο κρίσιμο σημείο, ξέφυγε με 52-60 στο 35’ και με 56-66 στο 37’, μία διαφορά που κράτησε με νύχια και με δόντια μέχρι τέλους. Ο Χαρίλαος Τρικούπης πλησίασε στη μία κατοχή 32’’ πριν από τη λήξη (65-68), αλλά ο Αγγελάκος ευστόχησε στα 11’’ και η Καβάλα απέδρασε με την 3η σερί νίκη της.