ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ– Ε,Κ,ΚΑΒΑΛΑΣ 60-67 (Playouts)

19 Μαΐου, 2022

Έστω και στα Playouts η Καβάλα πήρε αυτό που έδειχνε ότι αξίζει από την κανονική περίοδο, καθώς νίκησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά το Παγκράτι στο Μετς 67-60 και με 3-1 νίκες παρέμεινε στην Α2. Όπως και στο 1ο παιχνίδι, έτσι και σε αυτό τα μεγέθη των “αργοναυτών” έκαναν τη διαφορά, αφού κέρδισαν τις μάχες των ριμπάουντ (33-44) και κράτησαν τους γηπεδούχους στο 31,5% εντός πεδιάς.

Ο Σπύρος Καψαλός (14

πόντοι) ήταν πάλι καθοριστικός για την Καβάλα, η οποία παρέμεινε αήττητη στο Μετς, όπου έχει συνολικό ρεκόρ 5-0!

Παρ’ όλα αυτά, οι “ροσονέρι” το πάλεψαν μέχρι τέλους το παιχνίδι. Δεν άφησαν την Καβάλα να ξεφύγει στο σκορ, μέχρι το σερί 0-8 που έκανε στο 2ο ημίχρονο, με συνέπεια να δημιουργήσει διαφορά 12 πόντων στο 31’ (48-60). Το Παγκράτι αντεπιτέθηκε, πλησίασε μέχρι τους δύο πόντους στο 37’ (60-62), αλλά δεν σκόραρε ξανά. Ένα καλάθι του Οκεκουόγεν και άλλο ένα του Ράπτη έκαναν το σκορ 60-66 στο τελευταίο λεπτό και κάπως έτσι η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη πήρε τη νίκη, που τη διατηρεί στην Α2 και για την επόμενη χρονιά.

Παγκράτι – Καβάλα 60-67 (1-3 νίκες)
Διαιτητές: Χριστινάκης, Τσιμπούρης, Νάστος
Δεκάλεπτα: 9-13, 32-38, 48-54, 60-67
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 6 (1/11 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μανιάς, Ζαραϊδώνης 6 (2), Ζαρίφης, Χαϊκάλης 7 (1), Τσουργιάννης Δ. 23 (10/11 βολές, 5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Δαμιανός, Τζουγκαράκης 6 (7 ριμπάουντ), Τσουργιάννης Α. 12 (4 λάθη).
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 7 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Αμπατζάς 3 (0/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καψαλός 14 (2/5 βολές, 3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρασίνης, Ζαρκαδούλας 8 (2), Ράπτης 10 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Δρόσος 8 (7 ριμπάουντ), Αγγελάκος 2, Οκεκουόγεν 12 (5/13 δίποντα, 12 ριμπάουντ).πηγή basketblog,gr